Počúvajte svoje telo. Ak máte napríklad často chuť na sladké, pravdepodobne máte nedostatok chrómu. Taká Horalka má napríklad veľmi veľa chrómu.

Zásadná otázka je, čo mám teda jesť. Zakázal si mi pizzu, kebab, hotdog, coldcat, aj hamburger, cheesburger, chickenbureger, gembagar, hanbaga, gambaga aj amberger. Žadna cola, zdola ani z hora. Ani sla-ni-nu?! A žiadne chipsy, popcorn ani sladkosti? Chceš aby som zomrel? Ani vypražaný syr? Musel si sa zblázniť. Myslel som, že môžem aspoň špekáčky, alebo klobásu. Ale domácu poctivú, žiadne umeliny. Nie? Čo už je zle na klobáse. Ani bravčovu masť, ani maslo, tebe šibe. To mam tak nasucho polykať, veď sa zadusím? Nemám už nič čo by som mohol jesť. Skončil som s tebou. Nájdem si iného diétneho poradcu.  

To by bolo ideálne. Sú ale veci s ktorými nevybabreme. Je totiž veľmi ťažko bojovať proti kartelom. A v podstate je veľmi ťažké tento boj skutočne vyhrať. Teraz vám prezradím ako to funguje (za čo ma z toho najmocnejšieho kartelu pravdepodobne vylúčia, ale ja to risknem kvôli tým 5 minútam slávy, keď budete čítať môj blog).

Všade kde sa pozriete, ktorúkoľvek stanicu si naladíte, akýkoľvek televízny program si prepnete, alebo akýkoľvek youtube kanál preferujete, všade sa na vás valia obrázky, zvuky a vône tých najrôznejších pokušení. Nedá sa odolať. Tak si predsa len trochu dáte. Veď je to len raz za čas. Napríklad raz za deň, možno dvakrát. Za týždeň je to 15x a za rok je to 99 krát. A ste naši. Ručička na váhe stúpa, šaty sú vám malé, cítite sa zle. Vtedy vyhľadáte pomoc nás, osobných trénerov a diétnych poradcov. Stačí pár stovák mesačne a s našou pomocou ste naspäť vo svojej konfekčnej veľkosti a môžete konečne znovu jesť rovnako ako pred tým. A znovu na vás začne útočiť reklama, na chuťovky zo všetkých strán. Nevadí, veď si dám len raz za čas. Našťastie na sociálnych sieťach nájdete kvantum reklamy na zaručené diéty, ktoré vás dostanú späť na vašu konfekčnú veľkosť. Stačí pár stovák mesačne a je to. A kruh sa znova uzatvára.

A teraz čakáte, že vám poradím ako z toho kruhu von však? Celkom zadarmo. No dobre spravím to, a možno sa mi odpustia všetky moje doterajšie hriechy. Tak poďme na to:

Bod zlomu 1: Cukor je droga. Je návykový. A tak by sme mali k nemu pristupovať. Dobre cukor je aj zdroj energie, ale priatelia uvedomme si, že ešte začiatkom minulého storočia mali ľudia v civilizovaných krajinách k dispozícii a v jedálničku asi o ¾ menej cukru ako my. A nezomreli. No dobre, zomreli. Ale nie preto, že mali málo cukru. Aktuálny nadbytok cukru, ktorý máme k dispozícii a na jedálnom lístku, je jednou z pičin, a tiež aj príčin, priamo, alebo nepriamo spôsobujúcich mnohé (aj vážne) zdravotné problémy. Je to tichý biely zabijak. No dobre môže mať aj inú farbu. Ale to je jedno, nebuďme xenofóbni. Ani cukrofóbni. Ale dodržujme staré osvedčené pravidlo: všetko s mierou. Nedajte sa zlákať reklamami, ktoré platí potravinový kartel, aby uživil svojich diétnych poradcov a zubárov. Cukor kazí postavy aj zuby. A oprava jedného aj druhého stojí nemálo peňazí. Tak buďte rozumní. (Tip autora: eliminovať, škody, ktoré spôsobí nadbytok cukru v strave môžeme tým, že po každom takom jedle si dôkladne vyčistíme zuby a odbehneme 5 km)   

Bod zlomu 2: Tuk má tak veľa kalórií, že nám stačí pár desiatok gramov denne aby sme boli zabezpečení.  Sú základnou zložkou bunkovej štruktúry, tvoria najdôležitejšiu energetickú zásobu tela, chránia telo pred stratou tepla a vnútorné orgány pred mechanickým poškodením, tiež sú z nich vytvárané niektoré hormóny, žlčové kyseliny a ďalšie významné látky. Tuky umožňujú vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (vitamín A, D, E a K) a predstavujú najvyššiu energetickú zásobu v tele. Obsahujú dvakrát viac energie ako bielkoviny alebo sacharidy, 1 gram tuku poskytuje energiu 37 kJ (9 kcal). No realita je taká, že často krát prijímame niekoľkonásobne viac tuku, ako dokážeme využiť na vyššie uvedené funkcie. Určite ste už počuli o tzv. skrytých tukoch. Ak ste o nich nepočuli, tak je to dôkaz, že sú naozaj dobre skryté. Viditeľné tuky sú napríklad tie ktoré vidíme a sú zjavné: maslo, masť, olej, a tiež to, ktoré nám trčí spod trička a gatí. Ak sme aspoň trocha prezieraví (a nie prežieraví), tak tieto zjavné a viditeľné tuky, dokážeme pomerne efektívne obmedziť. Odporúčam výrazne obmedziť. Čiže obrovskou okľukou obídeme majonézy, smotany, šľahačky, bravčovú masť, maslo a ak sú vo vašom jedle mastné oká, ktoré na vás roztopašne žmurkajú, tak sa im vyhnite rovnako ako sa vyhýbate devám ľahkých mravov. Zákerné sú, ale práve skryté tuky. A na to už treba trocha sedliackého rozumu a základného vzdelania. No dnes už aj deti vedia, že koláče, krémeše, veterníky, pizza, chipsy, kebab, mäkkáč, KuraFCeste, Underground a pod. sú plné tuku, ba niekedy priam sádla a masti. A ak chcete zdravo žiť, radšej vyhnite sa tejto slasti. Amen.

Zatiaľ toľko, a sľubujem, že v ďalšom blogu už nebudeme toľko hovoriť (a už vôbec nie s plnými ústami), ale dáme si trochu do tela. Zatiaľ sa opatrujte priatelia.

zdroj obrázka: pinterest.com
Category
Tags

Zatiaľ žiadne komentáre

Pridaj komentár