Tak ako som vám sľúbil, sa vám teraz pokúsim urobiť prekladateľa v komunikácii s vašim telom, a možno vám dať odpoveď na otázky ktoré sami nedokážete vyriešiť. Začnime tým, že si dáme krátky rýchlokurz reči tela. Dnes si prejdeme prvú lekciu, a je to to, čo poznáme všetci: bolesť. Poznáme to, ale vieme to dešifrovať? Čo nám chce tým telo (prípadne aj básnik) povedať?

Bolesť je sviňa, ale je aj jedným z najdôležitejších výsledkov evolúcie živočíšneho sveta, na vrchole ktorého si myslíme, že stojíme my. Je to fakt nepríjemný zmyslový a pocitový vnem, spojený s aktuálnym alebo potenciálnym poškodením tkaniva (myslím bolesť, nie to že sme na vrchole). Je to subjektívny a submisívny pocit, ktorý signalizuje hrozbu poškodenia organizmu, alebo už existujúce poškodenie. Varuje organizmus, je to akýsi alarm, a má preto základný a niekedy aj zásadný význam pre prežitie. Základom tohto vnemu je podráždenie receptorov, prípadne priamo nervových vláken. Keď niekoho počujete ako vraví, že na to nemá nervy, tak klame. Každý ich má. A telo nám tým hovorí: Hej! No, kámo niečo sa deje a nie je to ok! No dôležité, a pre začiatočníka nie jednoduché je rozoznať bolesť produktívnu a zoceľujúcu, a bolesť ohrozujúcu a devastujúcu.

Ako hovoria mariňáci: „Bolesť je slabosť, opúšťajúca telo“.

Alebo možno poznáte: „No pain, no gain.“

Tak ako som spomínal v niektorých mojich predchádzajúcich článkoch, ak chceme dosiahnuť akýkoľvek progres (redukcia tuku, budovanie svalov, zlepšovanie kondície..), musíme sa naučiť opustiť svoju zónu komfortu. Čo môže byť bolestivé.

No je dôležité odlíšiť ju od bolesti, ktorá nám nič dobré neprinesie (napríklad známy albín v románe Da Vinciho kód).

Produktívnou je bolesť, ktorá je sprevádzaná typickým pálením vo svaloch. Vyskytuje sa pri cvičení, alebo priam tréningu, s vysokou intenzitou. Takáto bolesť postupne ustupuje a úplne odchádza do niekoľkých sekúnd až minút po odcvičení série.

Je dôležité odlíšiť ju od bolesti, ktorá pochádza zo vznikajúcich zranení.

Taká bolesť je zvyčajne ostrá, prenikavá a intenzívna bolesť vo svale, úpone, v kĺbe alebo v ich okolí, napríklad pri natiahnutých šľachách, natiahnutom úpone alebo svale. Často je takéto zranenie sprevádzané opuchom a zmenou farby (od červenej, cez fialovú až po žltú) postihnutého miesta v dôsledku hromadenia krvi, alebo krvnej zrazeniny. V takomto prípade by ste mali okamžite zastaviť tréning a vyhľadať Dr. Hausa. Zranenie je potrebné vyšetriť a okamžite začať liečiť a rehabilitovať.

Ďalším typom bolesti v súvislosti s tréningom je tzv. nábehová bolesť (alebo tzv. after párty bolesť), ktorú cítia po tréningu začiatočníci, alebo sa prejaví vtedy, ak začínate s cvičením po dlhotrvajúcej nečinnosti. Nazýva sa aj svalová horúčka, alebo „svalovka“. Spôsobená je tým, že svaly ešte nie sú adaptované na určitý druh zaťaženia. Pracujú proti príliš veľkému odporu a svalové vlákna sa preto preťažia a poškodia. Táto bolesť by mala postupne ustupovať, zvýšením trénovanosti a mechanizmom ktorým sa svaly adaptujú proti ďalšiemu preťaženiu tým, že zmohutnejú a zosilnia (pozri Hypertrofia a Hyperplazia).

No a na záver tu máme chronickú – dlhotrvajúcu bolesť. Tá vzniká ako dôsledok dlhodobého mechanického preťaženia. Najmä a najčastejšie v prípade ak sa vykonáva dlhodobo bez následnej adekvátnej regenerácie a odpočinku.

Chronická bolesť, nie je sprevádzaná procesom akútnych zápalových, ale tvorbou neusporiadaných a nespratných nezrelých kolagénnych vláken v mieste chronickej záťaže (označuje sa aj ako angioblastická hyperplazia nezrelého väziva)

Jedinou, alebo prevažujúcou píčinou a príčinou je obvykle nevratná zmena kolagénnych štruktúr šľachových úponov a kostného tkaniva.

Dochádza k zhrubnutiu šľachy, k mineralizácii nárazníkovej chrupavkovej zóny šľachy so stratou kolagénnych fibríl s ukladaním vápniku (kalcifikácii). A to už je prúser, lebo tieto zmeny sú prakticky nevratné (s výnimkou ak sú označené symbolom ).. Poučme sa preto z chýb iných (napríklad mojich), nie svojich vlastných.

zdroj: miro.medium.com
Category
Tags

Zatiaľ žiadne komentáre

Pridaj komentár